87-408 Ciechocin
Ciechocin 167
W dniach 3 -9 listopada 2019r. przedstawiciele Szkoły Podstawowej im. O. Kolberga w Ciechocinie ( 5 uczniów i 3 nauczycieli ) wzięli udział w kolejnej mobilności, realizującej projekt Erasmus+ „Science in seasons and seasonal treasures in Europe”. Tym razem odwiedzili Włochy, a dokładniej sycylijskie Palermo. Uczniowie poznali włoską szkołę, system edukacji oraz uczestniczyli w wybranych zajęciach. Wraz z rówieśnikami brali udział w rozgrywkach sportowych, lekcji fizyki, plastyki oraz angielskiego. Ponadto każdy z zespołów zaprezentował prezentacje dotyczące jesieni oraz tradycji z nią związanych. Uczniowie wraz z opiekunami mieli również okazję podziwiać piękno Palermo. Cattedrale di Palermo to zdecydowanie największa atrakcja turystyczna. Każda część katedry pochodzi z innego okresu, gotyk przeplata się z barokiem i stylem normandzkim. Monumentalna, bogato zdobiona, jest najważniejszym budynkiem okresu normandzkiego w mieście. Uczestnicy spotkania zwiedzili również słynne skrzyżowanie Quattro Canti, plac w formie ośmioboku w hiszpańskim stylu, Fontannę Wstydu oraz Teatro Massimo- do dziś największy teatr operowy we Włoszech, na jego widowni zasiąść może prawie 1400 osób.
Kolejnym miejscem, przewidzianym w programie, były saliny w Trapani, czyli plantacje soli. Ponadto uczestnicy mieli okazję poczuć średniowieczny nastrój w Erice- miasteczku, znajdującym się na wysokości 750m n.p.m., które było kiedyś jednym z najważniejszych miast na wyspie. Największe wrażenie jednak zrobiła na uczniach bez wątpienia Valle dei Templi, czyli Dolina Świątyń niedaleko Agrigento. Słowo dolina nie do końca oddaje topografię tego miejsca, teren przypomina raczej lekkie wzniesienie. Valle dei Templi zajmuje dość rozległy obszar. Znajdziemy tam świątynie z V wieku p.n.e. z czasów greckich, pojedyncze przykłady rzymskiej zabudowy, podziemne katakumby czy grobowce z czasów bizantyjskich. W 1997 roku zabytki Doliny Świątyń zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Wspólny pobyt uczniów pięciu krajów partnerskich był okazją nie tylko do poznania kluczowych zabytków regionu, ale codziennego życia, kultury i obyczajów gospodarzy oraz gości. Mieli oni okazję poznać różnice pomiędzy naszą kulturą i zwyczajami panującymi we Włoszech. Uczestnicy wymiany nawiązali znajomości z innymi uczniami , które z pewnością zaowocują dalszą komunikacją.
W maju przyszłego roku kraje realizujące projekt spotkają się w naszej szkole na ostatnim spotkaniu przewidzianym w projekcie, podczas którego nastąpi podsumowanie działań zaplanowanych we wniosku.
Izabela Gutowska
"Każdy rodzący się człowiek ma dla siebie osobną gwiazdę na niebie, która mu świeci, pokiela (dokąd) żyje."
87-408 Ciechocin
Ciechocin 167