87-408 Ciechocin
Ciechocin 167
Pisząc święta majowe mam oczywiście na myśli pierwsze trzy dni tego miesiąca. Wielu z nas czas ten kojarzy się bardziej z długimi urlopami, wyjazdami na odpoczynek, a nie z naszym państwem i narodem. Oczywiście artykuł ten nie jest napisany po to, by krytykować Polaków jak spędzają okres świąt państwowych, ale zwrócić uwagę na znaczenie rocznic pewnych ważnych dla Polaków i nie tylko wydarzeń.
Zacznijmy od 1 maja, czyli Święta Pracy. Jego historia sięga roku 1886, kiedy to w Chicago doszło do masowych strajków pracowników, którzy domagali się m.in. 8-godzinnego dnia pracy. Opór ten skierowany był głównie przeciwko właścicielowi firmy McCormick Harvester Co., który modernizując zakład, chciał dokonać dużych zwolnień w przedsiębiorstwie. Pomimo początkowego sukcesu strajkujących (zmuszono władze zakładu do radykalnych ustępstw na rzecz ludu pracy) ostatecznie redukcja etatów została przeprowadzona, a protesty krwawo stłumione przez policję. Zginęło 17 pracowników, a 70 zostało rannych. Trzy lata później II Międzynarodówka uznała dzień 1 maja Świętem Pracy. Pomimo, że został on ustanowiony przez organizację partii socjalistycznych, to przyjął się w wielu państwach świata. Z uzasadnionych przyczyn w Stanach Zjednoczonych dzień ten (Labour Day) jest jednak obchodzony w pierwszy poniedziałek września.
Na terenach byłej Polski, pierwsze jego obchody datowane są na rok 1890. Często były one organizowane wbrew władzom zaborczym we współpracy z działaczami II Proletariatu. Liczne pochody robotnicze miały miejsce także po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w okresie II Rzeczypospolitej. Po II wojnie światowej polskie władze komunistyczne nadały temu świętu status państwowego. Stał się on dniem wolnym od pracy. Organizowano wtedy pochody robotnicze i pikniki. Po upadku komunizmu w Polsce taki sposób świętowania praktycznie zanikł, ale nadal uważa się święto to za jedno z ważniejszych w całym kalendarzu.
Dzień Flagi
Dzień Flagi jest świętem stosunkowo młodym, pierwszy raz obchodziliśmy go w 2004 roku. Jest ono wyrazem szacunku dla symboli narodowych całego społeczeństwa polskiego. Oczywiście należy rozróżnić pojęcia barwy narodowe i flaga.
Flaga to symbol narodowy, którego mogą używać zarówno władze i instytucje państwowe, jak również obywatele i instytucje prywatne. W Polsce nazwę taką nosi flaga o dwóch pasach poziomych równej szerokości, białym u góry i czerwonym u dołu. Ważne żeby długość boków była w proporcjach 5:8. Czasami używa się także flagi państwowej z godłem. Ona również składa się z dwóch pasów, u góry z białego, u dołu czerwonego i herbu Rzeczypospolitej Polskiej, nazywanego obecnie godłem państwowym RP, pośrodku pasa białego. Flagi tej mogą używać jedynie polskie przedstawicielstwa i misje (także wojskowe) za granicą, statki morskie, kapitanaty i bosmanaty portów.
Barwy narodowe różnią się od flagi państwowej RP tym, że nie mają określonych proporcji. Mogą być dowolnej długości i szerokości, trzeba jednak pamiętać, że szerokość obu pasów musi być równa.
Święto Narodowe 3 maja
Obchodzone jest w rocznicę ogłoszenia Konstytucji 3 maja. W tym roku obchodzimy jej 230 rocznicę (została uchwalona w 1791r.). Z tego też powodu rok 2021 ogłoszony został „Rokiem Konstytucji 3 maja”.
Należy wspomnieć, że był to jeden z pierwszych dokumentów tego typu na świecie. W myśl jej postanowień zniesiono wolną elekcję, a odtąd tron miał być dziedziczny. Przestało obowiązywać również liberum veto, co ograniczyło wpływy magnatów i obcych mocarstw. Znosiła ona również podział na Polskę i Litwę, ustanawiając jedno państwo- Rzeczpospolitą Polską. W myśl oświeceniowych idei, a przede wszystkim zgodnie z zasadą Monteskiusza wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą (sejm), wykonawczą (król i Straż Praw) oraz niezawisłe sądy. Ograniczyła również wpływy najuboższej szlachty, tzw. gołoty, zwiększając jednocześnie prawa mieszczan z miast królewskich.
Oczywiście nie zawsze była możliwość świętowania rocznicy, tego pamiętnego wydarzenia. W okresie zabo rów było to zakazane. Wszelkie próby jego obchodzenia były surowo karane przez policję. Oficjalnie Święto Konstytucji 3 Maja w Polsce obchodzone jest od 1919 roku. Należy jednak pamiętać, że w okresie PRL-u zostało zniesione, a próby wieszania flag 3 maja, bądź pozostawiania ich wywieszonych po obchodach pierwszomajowych, surowo karane. Ostatecznie przywrócono je w 1990 roku.
Obecnie Uchwalenie Konstytucji 3 maja zazwyczaj świętowane jest poprzez różnego typu parady, marsze, zawody sportowe i pikniki rodzinne. Z okazji święta organizowane są liczne pochody trzeciomajowe w różnych miastach w Polsce. Odbywają się także oficjalne uroczystości, gównie o charakterze wojskowym.
"Każdy rodzący się człowiek ma dla siebie osobną gwiazdę na niebie, która mu świeci, pokiela (dokąd) żyje."
87-408 Ciechocin
Ciechocin 167