87-408 Ciechocin
Ciechocin 167

„RZECZ O TOLERANCJI –
ÅšWIATOWY DZIEŃ AIDS”
2 grudnia 2019 roku, odbyÅ‚a siÄ™ w naszej szkole akcja pt. „Rzecz o tolerancji-Åšwiatowy DzieÅ„ AIDS”.
Na 4 godzinie lekcyjnej w sali biologicznej zebrały się klasy VII i VIII oraz pani dyrektor Aleksandra Laskowska i pan Władysław Rybicki.
Akcję poprowadziła pani Violetta Struczyńska.
Na poczÄ…tku spotkania zostaÅ‚ podany cel akcji, czyli ksztaÅ‚towanie postaw prozdrowotnych, poczucia odpowiedzialnoÅ›ci za bezpieczne zachowania zmierzajÄ…ce do utrzymania zdrowia swojego i innych. Ważnym aspektem w kontekÅ›cie AIDS jest TOLERANCJA wobec osób zarażonych wirusem HIV oraz chorych na AIDS.
Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzień 1 grudnia jest uroczyście obchodzony (od 1988 roku) jako Światowy Dzień AIDS. Święto to ma na celu uświadomienie konieczności pomocy ludziom zakażonym wirusem HIV i chorym na AIDS oraz ich bliskim.
Symbolem solidarnoÅ›ci z osobami żyjÄ…cymi z HIV i AIDS i ich bliskimi jest Czerwona Kokardka – nieodÅ‚Ä…czny element obchodów Åšwiatowego Dnia AIDS. Obecność Kokardki przypomina, że osoby żyjÄ…ce z wirusem HIV sÄ… peÅ‚noprawnymi czÅ‚onkami spoÅ‚eczeÅ„stwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim Å›rodowisku, pamiÄ™tajÄ…c równoczeÅ›nie o obowiÄ…zku ochrony innych przed zakażeniem.
Na Å›wiecie żyje blisko 37 mln osób zakażonych wirusem HIV. To liczba zbliżona do liczebnoÅ›ci populacji Polski. Po trzydziestu latach od wykrycia w Polsce pierwszego zakażenia szacuje siÄ™, że nawet 35 tys. osób żyje z wirusem HIV, a prawie co druga o tym nie wie i może nieÅ›wiadomie zakażać.
Obecnie zakażenie wirusem HIV nie powoduje natychmiastowego zagrożenia utraty życia. Dzięki leczeniu antyretrowirusowemu i szybkiemu wykryciu wirusa w organizmie można przeżyć długie lata, aż do naturalnej śmierci.
Nasza szkoła otrzymała prezentację od pani Heleny Melerskiej ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Golubia-Dobrzynia o AIDS.
Została ona wyświetlona podczas akcji.
NastÄ™pnie zostaÅ‚a poprowadzona dyskusja na temat niebezpiecznych zachowaÅ„, które mogÄ… przyczynić siÄ™ do zarażenia wirusem HIV.
Uczniowie potwierdzili znajomości jakimi sposobami możemy się zarazić tą choroba poprzez pokazanie zielonych kartek ( kartki czerwone informowały, że należy nad danym tematem jeszcze popracować).
NastÄ™pnie klasy zaÅ›piewaÅ‚y piosenkÄ™ StanisÅ‚awa Sojki, pt. „Tolerancja”, która od wielu lat towarzyszy nam przy tych akcjach.
Stanisław Sojka
Dlaczego nie mówimy o tym, co nas boli otwarcie?
Budować Å›ciany wokóÅ‚ siebie - marna sztuka
Wrażliwe słowo, czuły dotyk wystarczą
Czasami tylko tego pragnÄ™, tego szukam
Na miÅ‚y Bóg, .
Życie nie tylko po to jest, by brać
Życie nie po to, by bezczynnie trwać
I aby żyć siebie samego trzeba dać
Problemy twoje, moje, nasze boje, polityka
A przecież każdy włos jak nasze lata policzony
Kto jest bez winy niechaj pierwszy rzuci kamień, niech rzuci
Daleko raj, gdy na człowieka się zamykam.
Następnym zadaniem klas była praca w 4 grupach. Każda grupa wyłoniła swojego lidera.
Zadaniem grup byÅ‚o przygotowanie plakatu pt. „AIDS”, „Tolerancja”.
Liderzy wziÄ™li pudeÅ‚ka, które zostaÅ‚y przygotowane przez klasy i podeszli do stoÅ‚u wiedzy, na którym znajdowaÅ‚y siÄ™ materiaÅ‚y potrzebne do realizacji zadania. Pobrali potrzebne materiaÅ‚y i wrócili z nimi do swoich grup.
Tam przygotowywali plakat, który miaÅ‚ być efektem ich wspólnej pracy.
Po 10 minutach każda grupa prezentowaÅ‚a swój plakat, a uczniowie na sali udzielali im informacji zwrotnej tzw. feedbacku.
Na koniec każdy uczeÅ„ otrzymaÅ‚ karty pracy do wykonania w domu. ByÅ‚a to krzyżówka lub Karta Tolerancji, Pomocy potrzebujÄ…cym w moim Å›rodowisku.
Niedługo zbliżają się święta, powinniśmy więc być BRADZIEJ WYCZULENI NA POTRZEBY NASZYCH BARCI.
Napisała Violetta Struczyńska
"Każdy rodzÄ…cy siÄ™ czÅ‚owiek ma dla siebie osobnÄ… gwiazdÄ™ na niebie, która mu Å›wieci, pokiela (dokÄ…d) żyje."
87-408 Ciechocin
Ciechocin 167