87-408 Ciechocin
Ciechocin 167
„RZECZ O TOLERANCJI –
ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS”
2 grudnia 2019 roku, odbyła się w naszej szkole akcja pt. „Rzecz o tolerancji-Światowy Dzień AIDS”.
Na 4 godzinie lekcyjnej w sali biologicznej zebrały się klasy VII i VIII oraz pani dyrektor Aleksandra Laskowska i pan Władysław Rybicki.
Akcję poprowadziła pani Violetta Struczyńska.
Na początku spotkania został podany cel akcji, czyli kształtowanie postaw prozdrowotnych, poczucia odpowiedzialności za bezpieczne zachowania zmierzające do utrzymania zdrowia swojego i innych. Ważnym aspektem w kontekście AIDS jest TOLERANCJA wobec osób zarażonych wirusem HIV oraz chorych na AIDS.
Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzień 1 grudnia jest uroczyście obchodzony (od 1988 roku) jako Światowy Dzień AIDS. Święto to ma na celu uświadomienie konieczności pomocy ludziom zakażonym wirusem HIV i chorym na AIDS oraz ich bliskim.
Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi jest Czerwona Kokardka – nieodłączny element obchodów Światowego Dnia AIDS. Obecność Kokardki przypomina, że osoby żyjące z wirusem HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.
Na świecie żyje blisko 37 mln osób zakażonych wirusem HIV. To liczba zbliżona do liczebności populacji Polski. Po trzydziestu latach od wykrycia w Polsce pierwszego zakażenia szacuje się, że nawet 35 tys. osób żyje z wirusem HIV, a prawie co druga o tym nie wie i może nieświadomie zakażać.
Obecnie zakażenie wirusem HIV nie powoduje natychmiastowego zagrożenia utraty życia. Dzięki leczeniu antyretrowirusowemu i szybkiemu wykryciu wirusa w organizmie można przeżyć długie lata, aż do naturalnej śmierci.
Nasza szkoła otrzymała prezentację od pani Heleny Melerskiej ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Golubia-Dobrzynia o AIDS.
Została ona wyświetlona podczas akcji.
Następnie została poprowadzona dyskusja na temat niebezpiecznych zachowań, które mogą przyczynić się do zarażenia wirusem HIV.
Uczniowie potwierdzili znajomości jakimi sposobami możemy się zarazić tą choroba poprzez pokazanie zielonych kartek ( kartki czerwone informowały, że należy nad danym tematem jeszcze popracować).
Następnie klasy zaśpiewały piosenkę Stanisława Sojki, pt. „Tolerancja”, która od wielu lat towarzyszy nam przy tych akcjach.
Stanisław Sojka
Dlaczego nie mówimy o tym, co nas boli otwarcie?
Budować ściany wokół siebie - marna sztuka
Wrażliwe słowo, czuły dotyk wystarczą
Czasami tylko tego pragnę, tego szukam
Na miły Bóg, .
Życie nie tylko po to jest, by brać
Życie nie po to, by bezczynnie trwać
I aby żyć siebie samego trzeba dać
Problemy twoje, moje, nasze boje, polityka
A przecież każdy włos jak nasze lata policzony
Kto jest bez winy niechaj pierwszy rzuci kamień, niech rzuci
Daleko raj, gdy na człowieka się zamykam.
Następnym zadaniem klas była praca w 4 grupach. Każda grupa wyłoniła swojego lidera.
Zadaniem grup było przygotowanie plakatu pt. „AIDS”, „Tolerancja”.
Liderzy wzięli pudełka, które zostały przygotowane przez klasy i podeszli do stołu wiedzy, na którym znajdowały się materiały potrzebne do realizacji zadania. Pobrali potrzebne materiały i wrócili z nimi do swoich grup.
Tam przygotowywali plakat, który miał być efektem ich wspólnej pracy.
Po 10 minutach każda grupa prezentowała swój plakat, a uczniowie na sali udzielali im informacji zwrotnej tzw. feedbacku.
Na koniec każdy uczeń otrzymał karty pracy do wykonania w domu. Była to krzyżówka lub Karta Tolerancji, Pomocy potrzebującym w moim środowisku.
Niedługo zbliżają się święta, powinniśmy więc być BRADZIEJ WYCZULENI NA POTRZEBY NASZYCH BARCI.
Napisała Violetta Struczyńska
"Każdy rodzący się człowiek ma dla siebie osobną gwiazdę na niebie, która mu świeci, pokiela (dokąd) żyje."
87-408 Ciechocin
Ciechocin 167